DOLAR 18,5964 0.15%
EURO 18,0725 -0.45%
ALTIN 981,63-1,21
BITCOIN 356018-3,17%
Adıyaman
19°

HAFİF YAĞMUR

12:55

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Depremin etkilediği 4 şehir, şark görevi bölgelerine dahil edildi

Depremin etkilediği 4 şehir, şark görevi bölgelerine dahil edildi

ABONE OL
26 Şubat 2023 19:28
Depremin etkilediği 4 şehir, şark görevi bölgelerine dahil edildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Adıyaman Radyo Tek Dinle

İçişleri Bakanlığı, emniyet personellerinin şark hizmeti bölgelerine 4 il daha ekledi. Buna göre depremin vurduğu Kahramanmaraş, Gaziantep, Hatay ve Malatya, şark bölgesi sayılacak.

İçişleri Bakanlığı’nca, emniyet personelleri hakkında yeni bir karar alındı.

Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Karara göre, emniyet personellerinin şark hizmeti kategorisine 4 il daha eklendi.

Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep, Malatya 2. bölge (doğu) illerine eklendi

Bu kapsamda, son depremlerden etkilenen illerden Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep ve Malatya, şark bölgeleri sayılacak.

Buna göre 4 il, 48 ilçe ve 4 doğrudan merkeze bağlı taşra teşkilatı olmak üzere 56 birimdeki görev süreleri yeniden düzenlendi. Bu illerdeki görevli personelin, bugünden itibaren çalışacakları süre “şark hizmeti”nden sayılacak.

Deprem nedeniyle doğu görevi kapsamına dahil edilen birimler de dahil olmak üzere 15 il, 99 ilçe ve doğrudan merkeze bağlı 9 taşra teşkilatında görev süreleri düşürüldü.

Şark hizmeti iki bölge olarak devam edecek

Yönetmeliğe göre, gelecek yıl yürürlüğe girecek “şark hizmeti” yerinin 4 bölgeye ayrılmasını öngören uygulama kaldırıldı. Halen uygulanmakta olan 1. bölge (batı) ve 2. bölge (doğu) şeklindeki iki bölge uygulaması devam edecek. Batı ve doğu illeri kendi arasında tekrar gruplara ayrılmayacak.

Böylece 4 bölge uygulaması kapsamında, “şark görevi”ni bitiren personelin batı illerinde görev süresini tamamlaması halinde zorunlu yer değişikliğine tabi tutulması kararı da kaldırıldı.

Muharip gaziler, sivil terör mağdurları ile şehit ve gazi yakını emniyet mensuplarına da şark görevinden muafiyet ve nüfusa kayıtlı olduğu yere atanma hakkı getirildi.

İkinci şark görevini tamamlayabilme imkanı verildi

Şark illerindeki birimlerde görev süresini bitiren personele, ipka (yerinde kalma talebi) doğrultusunda, hizmet süresi 6 yıl olan birimlerde 10 yıl, 5 yıl olan birimlerde 8 yıl, 4 yıl olan birimlerde 6 yıl, 3 yıl olan birimlerde 4 yıl ve 2 yıl olan birimlerde 3 yıl kesintisiz görev yapmaları durumunda ikinci şark görevini tamamlayabilme hakkı tanındı.

Önceki dönemlerde doğu bölgesinde kesintisiz çalışanların da bu haktan yararlanabilmesi sağlanacak. Emniyet müdürü ve emniyet amiri rütbesindeki personel ise bundan yararlanamayacak.

Yaş haddi ve ipka talebi

Yaş haddinden emekliliğine 3 yıl kalan personele sağlanan haklarda süre 5 yıla çıkarıldı. Buna göre, yaş haddinden emekliliğine 5 yıl kalan personel, talebi ve durumunun yönetmelikteki şartlara uyması halinde görev yerinde bırakılabilecek ya da istediği yere tayin olma hakkından yararlanabilecek.

Personelin en az 2 çocuğunun üniversitede öğrenim görmesi durumunda ipka talebi karşılanabilecek.

Kaynak: https://www.ensonhaber.com/gundem/depremin-etkiledigi-4-sehir-sark-gorevi-bolgelerine-dahil-edildi

dogandan bayram mesajı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
dogandan bayram mesajı
dogandan bayram mesajı
300x250r
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.