Dişkaya: Yatırımcıyı Adıyaman'dan Kaçıran Adam Cennet Yüzü Göremez

Adıyaman Halkın Sesi Gazetesini ziyaret eden Adıyaman Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Zeki Dişkaya Adıyaman Organize Sanayi Bölgesi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Dişkaya: Yatırımcıyı Adıyaman'dan Kaçıran Adam Cennet Yüzü Göremez
Bu içerik 317 kez okundu.

Adıyaman'da Halkın Sesi gazetesi imtiyaz sahibi Zübeyir Pektaş'ı ziyaret eden Adıyaman Gazeteciler Cemiyet Başkanı Zeki Dişkaya Adıyaman'a dair önemli açıklamalarla gündeme damga vurdu.

Başkan DİŞKAYA Halkın Sesi gazetesinin Adıyaman için önemli olduğunu, bu gazetenin tarafsız ve bağımsız haberler yapmaktan yana olduğunu ifade etti. Adıyaman'a yapılacak yatırımların engellenmesinin kabul edilemeyeceğini belirten Dişkaya, Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar'ın gayretiyle bir şeyler yapılabileceğini belirtti. Dişkaya konuşmasında "Vali çok saygıdeğer bir insan. Şanslı bir iliz. Böyle bir vali ile çalıştığımız için kendisine teşekkür ediyorum. Adıyaman sıkıntılı bir il. Özellikle sanayi bölgesinde gelen insanlara yer yok deniliyor. Gaziantep'ten Adıyaman'a gelen 3 firma Adıyaman'da yer istiyor ve maalesef gerekli ilgiyi göremiyor. Bu arada Malatya Organize Sanayi Bölge Başkanı bu firmalara ulaşıp hemen Malatya'ya çekiyor. Bu firmalardan biri yaklaşık 7 bin metrekare kapalı alanda 1200 insanı istihdam ederek şu an Malatya'ya hizmet ediyor. Firmayı Adıyaman'dan kaçıran adam her kimse bu adam cennet yüzü göremez. Böyle bir şey olamaz." dedi.

"OSB SÜRATLE ÇÖZÜLMESİ GEREKEN BİR SORUNDUR"

Dişkaya OSB sorununun acilen çözülmesi gerektiğini belirterek, "Bu anlamda organize sanayi bölgesinin bahçeler olayı yıllardır gündemde olan bir durumdur. Bir müteşebis heyetimiz var hepsi Adıyamanlı. Dışarıdan kimse de yok. Buradan başkana bir çağrımız olsun: Kapalı alan ve gerekli alanın dışında hepsini sanayiye açın, kimin elindeyse onun parasını verin, yeni gelen yatırımcıları oraya alın. Ne kadar yatırım yapabilirsek kar kardır. Sayın Valimiz OSB ile ilgili özellikle gıda OSB ile ilgili çadır kentin olduğu yeri tahsis ettiler, bu büyük bir işti. Sayın Valim duyarlılık gösterdi. Buradaki işlemler de bildiğim kadarıyla bitti. Şu an Ankara'da bürokrasideki problemler aşılıyor. Burası bir an önce biterse gıda OSB nefes alır. Bunun dışında Karadağ'ın arkasında yüzlerce dönüm alan var o alanlar tahsis dildi. OSB Başkanı oraların kayalık olduğunu söyledi. OSB suratla çözülmesi gereken bir sorundur." ifadelerini kullandı.

Organize sanayi bölgesindeki arazilerin bağ ve bahçe işlerine ayrılmaması gerektiğini belirten Dişkaya "OSB için belirtilen alanın kayalık olduğu söyleniyor. Müteşebbise bir yer gösterin neresi olursa olsun. Osmaniye OSB dağların içinde fabrika yapmışlar. Bir an önce adım atılması lazımdır. Her geçen gün Adıyaman kaybediyor. Ben Sayın valinin duyarlılığını biliyorum. Özellikle yeni OSB için Ankara'yı yol etti. Gaziantep yedinci OSB'yi kuruyor. Biz birde takıldık kaldık. Bizim bu sorunları aşmamız lazım. Bu yatırımcılar fabrikayı Malatya'ya kurdu mu bir daha getiremezsin. Bağ bahçe işlerinin OSB içinde kapatılması lazım. Bunun için gidip başka yerlerde yer alsınlar."

Dişkaya, "OSB üretim yeridir, müteşebbis heyetinin omuzlarında Adıyaman'ın vebali var. Onun için radikal kararlar almak lazımdır. Gerekirse boş alanların cebri bir kararla yatırımcıya tahsis edilmesi yeni alanların açılması lazımdır." şeklinde konuştu.

"BASIN BU MEMLEKETİN SİGORTASIDIR"

Basının il için önemine değinen Dişkaya "Basın bu memleketin sigortasıdır. Şu memleketin gönüllü vekilleri maaş almadan kendi cebinden masraf eden memleket sevdalısı medya mensubu insanlarımız var Adıyaman'da. Bu üniversite, hastane ve her yatırım konusunda böyle olmuştur. Adıyaman spor konusunda da böyle olur. İkinci ligde bizler tedbirler alacağız. Marifet iltifata tabidir. Sait Aybak bütçesinden milyonlar harcayarak Adıyaman'ın ikinci lige çıkmasına vesile olmuşsa teşekkür etmek boynumuzun borcudur. Kâhta spor da aynı şekilde. Musa Başkan çok kaliteli bir insan. Adıyaman'da basın konusunda adamına göre ilgi alaka var. Basının etik ve ahlaklı bir duruşu olur. Bizim duruşumuz çizgimiz bellidir. Biz o çizginin dışına asla çıkmayız. Basın organlarımızı ticaretin, rantın içine sokmayız. Basın kamuoyunun sesi olur. Sorunları gündeme getirir ve sorunların çözümü için uğraşır. Bunun dışında ferdi davranan olabilir. Basın hürdür. Daha da kaliteli işlere imza atmamız biraz şartlara bağlıdır. Adıyaman üniversitesini Adıyaman'a basın kazandırdı. Hastanenin basının eseri olduğunu çok kimse bilmez.

DEVLET HASTANESİ BİR AN ÖNCE YAPILMALI

Eski devlet Hastanesinin yerine çok acil olarak bir hastanenin yapılması gerekiyor. Projenin bir an önce tamamlanması gerekiyor. Bunun için basın olarak gündemde tutulması gerekiyor." dedi.

TUZ HANI HALKA AÇILMALI

Adıyaman'ın turizme kazandırılması için gerekli adımların atılması gerektiğini belirten Dişkaya "Tuz hanının halka açık bir hal alması ve turistleri uzun süre şehir merkezinde tutulması gerekiyor. Buranın otel olması yanlış bir karar olur. Oranın Adıyaman'ın otantik bir mekânı haline getirilmesi gerekiyor. Sayın Süleyman Kılınç'tan deli ataklar bekliyorum. Ben özellikle Süleyman Kılınç'ın çok şeye imza atacağını bekliyorum." dedi.

Dişkaya "Adıyaman'ın istenen konuma getirilebilmesi için STK'ların tepeden tırnağa yenilenmesi gerekiyor. Seçilen başkan gidip koltuğa oturuyor. Üye aidatlarını alıp oturuyor. Adıyaman'ın sınıf atlaması için bir çalışma var mı yok. Üye sorunlarını gidermeye yönelik çalışma yok. Salgın nedeniyle esnafa sahiplenme yok. Perre başlı başına kadar Şanlıurfa kadar iş yapar. Toplumsal ve büyük düşünmemiz gerekiyor. Hizmette taraf değil liyakat aranmalıdır, bu konuda basın doğru yönlendirecek." ifadelerini kullandı.

Adıyaman’da Halkın Sesi gazetesi imtiyaz sahibi Zübeyir PEKTAŞ “Ziyaretleri ile bizlere güç veren Zeki DİŞKAYA Başkanıma, Yılmaz ÇOBAN ve Ömer KARAKUŞ meslektaşlarıma teşekkür ediyorum… Memleketim için güzel başlangıçlara vesile olsun…” diyerek ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

KAYNAK : AGC - İLKE HABER AJANSI

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Almanya ekonomisinin büyümesinde BioNTech'in payı
Almanya ekonomisinin büyümesinde BioNTech'in payı
AYDIN: “HDP/PKK İLİŞKİSİNİN NET BİR FOTOĞRAFIDIR”
AYDIN: “HDP/PKK İLİŞKİSİNİN NET BİR FOTOĞRAFIDIR”