CHP İL BAŞKANI BURAK BİNZET'TEN ÇOK ÖNEMLİ BİR AÇIKLAMA

CHP İl Başkanı Burak Binzet Adıyaman'da korona virüs mücadelesi uygulamalarından olumsuz etkilenen esnafların sayısını açıkladı...

CHP İL BAŞKANI BURAK BİNZET'TEN ÇOK ÖNEMLİ BİR AÇIKLAMA
Bu içerik 250 kez okundu.

Listede kapalı olmadığı halde toplu alışveriş yapan vatandaşların alış-veriş yapmaması nedeniyle aylardır satış yapamayan ve üstelik ürünlerinin son kullanma tarihleri geçtiği için iflasın eşiğine gelen küçük bakkal ve tatlı-pasta satıcıları unutulmuş ama yine de önemli gördüğüm açıklamayı aynen yayınlıyorum.

Nisan Ayı İtibarıyla İl ve ilçelerde doğrudan etkilenen esnaf sayısı aşağıdaki gibidir;

Çay Ocakları, Kıraathaneler Kafeler 449

Kantincilik 107

Oyun Salonu, İnternet Kafe İşletmeciliği 99

Spor Tesisi İşletmeciliği 14

Eğlence Yeri İşletmeciliği 5

Lokantacılık 504

Pastanecilik Tatlıcılık 128

Pazar Yeri Satıcılığı 600

Erkek Berberliği 332

Kadın Kuaförlüğü 154

Güzellik Salonu İşletmeciliği 54

Düğün Salonu İşletmeciliği 14

Servis Aracı İşletmeciliği 221

Karayolu Ve Yük Taşımacılığı 830

Minibüsçülük 1862

Genel toplam 5373

Bu kesimler, tamamen kapalı veya sınırlı hizmet veren işyerleridir. Bu grupta her işyerinde dört kişinin çalıştığı düşünülürse yaklaşık 22.000 kişi, yalnız bu sektörde aileler dâhil 110 bin kişinin olumsuz etkilendiği görülmektedir.

Nisan ayı itibarıyla il genelindeki küçük sanayi sitelerinde 300 işyeri kapalı, 9 bin esnaf ve sanatkâr kısıtlı çalışma saatleri ile faaliyet göstermektedir. İşyerini kapatanlar arasında Küçük Sanayi Sitesi, Marangozlar ve Mobilyacılar Sitesi başta gelmektedir. İşyerlerinin kapalı veya sınırlı çalışmasına karşın, dükkân kiraları, ödenmesi gereken çek, senet, kredi borçları; elektrik, doğalgaz, telefon giderleri de sorun oluşturmaktadır.

Bu ödemeler yanında günlük zorunlu harcamalar yeni ve daha fazla borçlanmalara yol açmaktadır. Banka, maliye veya SGK borcu olan esnafın kredi alması da neredeyse olanaksız hale getirilmiştir.

Salgın süresince tüm esnaflarımız gibi şehir içi ve ilçeler arasında yolcu nakli yapan dolmuşçular ve onların bağlı olduğu kooperatifler çok büyük sıkıntı yaşamaktadır.

Gerek içinde bulunduğumuz salgındaki seyahat kısıtlamaları gerekse yine salgına bağlı olarak kapasitesinden az yolcu alma zorunluğu mazotu fiyatlarının yüksek oluşu, yüksek işletme maliyetlerinin altında esnafımız ezilmektedir.

Şehir içi insan taşıması yapan

Kolej Halk Otobüsü

Ziyaret Minibüs

Karapınar Minibüs

Hastane Minibüs

Esentepe Minibüs

Karaali Minibüs

Kooperatiflerimizin yanın da ilçelerimizden insan taşıması yapan kooperatiflerimiz tüm esnafımız gibi yalnız bırakılırmış tır.

Burada işletmeciler hariç 1862 araç bulunmaktadır.

Bu 3000’e yakın şoför esnafı ve yan kollarla birlikte 4000-5000 kişi demektir.

CHP li belediyelerde buna çözüm olarak dolmuşçu esnafına akaryakıt yardımında bulunarak bir nebze yükü hafifletmek için yardımcı olmuştur.

Adıyaman’ın tüm insan yükünü taşıyan dolmuşçu esnafımıza Adıyaman belediyesi bir an önce buna paralel yardımda bulunması ve ekonomik yaraların sarılması acil olarak yapılması gerekmektedir.

Sosyal belediyeciliğin gereği olarak tüm esnaflarımıza ve dolmuşçu esnafımıza gerekli yardımı yapmasını bekliyor, konunun takipçisi olacağımızı belirtmek istiyoruz.

Burak Binzet
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Meteoroloji uyardı yetkililer uyudu…!
Meteoroloji uyardı yetkililer uyudu…!
İL GENEL MECLİSİ BAŞKANI MEHMET CAN ERDOĞAN 2021 YILI İL ÖZEL İDARESİNİN ÇALIŞMALARINI DEĞERLENDİRDİ
İL GENEL MECLİSİ BAŞKANI MEHMET CAN ERDOĞAN 2021 YILI İL ÖZEL İDARESİNİN ÇALIŞMALARINI DEĞERLENDİRDİ