Anadolu Çiftçisinin Tütününe El Koyanlar Uyuşturucu Ticaretine Ses Çıkarmıyor

CHP’li Tutdere “Çiftçilere uygulanan muamele uyuşturucu kaçakçılarına uygulanmıyor”

Anadolu Çiftçisinin Tütününe El Koyanlar Uyuşturucu Ticaretine Ses Çıkarmıyor
Bu içerik 198 kez okundu.

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, organize suç örgütü elebaşı tarafından gündeme getirilen iddialara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Milletvekili Tutdere İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Türk Ceza Kanunu’nun ilgili maddelerini ihlal ettiğini ve tüm milletvekillerini zan altında bıraktığının altını çizerek, “Suçla ve suçluyla mücadelede en ön safta bulunan kişinin ortada dönen kirli ilişkileri açığa çıkarmaması asla kabul edilemez.” ifadelerini kullandı. Tutdere hukuk devletinin gereği olarak ortaya atılan iddiaların araştırılması için Cumhuriyet Savcılarını da göreve çağırdı.

ANADOLU ÇİFTÇİSİNİN TÜTÜNÜNE EL KOYANLAR UYUŞTURUCU TİCARETİNE SES ÇIKARMIYOR

Organize suç örgütü elebaşının ortaya attığı iddialarının derinlemesine incelenmesi, iddia edilen kirli ilişkilerin araştırılarak kamuoyunun aydınlatılması gerektiğine işaret eden Milletvekili Tutdere, “Bir suç örgütü elebaşı çıkıp çeşitli açıklamalar yapıyor. Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanında işlenen cinayetler, kirli ilişkiler, siyaset-mafya ilişkileri ve uyuşturucu madde kaçakçılığı gibi bir takım iddia ve ithamlarda bulunuyor. Türkiye’deki namuslu ve onurlu Cumhuriyet Savcılarının bu iddiaları ciddiye alması ve bu iddiaları bir ihbar kabul etmesi lazım. Bu iddialar görmezlikten, duymazlıktan gelinebilecek iddialar değildir. Bugün gariban bir yurttaşımız tarımsal sulamada kullandığı elektriğin faturasını ödeyemediği zaman hemen polis eşliğinde elektriği kesiliyor veya Adıyaman’dan Adana’ya tütün götüren gariban yurttaşımızın tütününe yolda el konuluyor. Bir diğer taraftan ise birilerinin gemiler dolusu uyuşturucu ticaretinden bahsediyor, fakat onların bu ticareti bir adli makam tarafından araştırılmıyor.” ifadelerini kullandı.

YARGI ARAŞTIRMAYACAK, MECLİS ARAŞTIRMAYACAK PEKİ BU İDDİALARI KİM ARAŞTIRACAK?

Cumhuriyet Savcıları’nın Ceza Muhakemeleri Kanunu gereği iddiaların üzerine giderek soruşturma açmasının hukuki bir zorunluluk olduğunun altını çizen Milletvekili Tutdere, CHP tarafından TBMM Başkanlığı’na verilen Araştırma Komisyonu tekliflerinin AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildiğine dikkat çekerek, “İhbar alan Cumhuriyet Savcısı’nın derhal soruşturma açıp delilleri toplaması ve açılan soruşturmayı sonuna kadar yürütmesi Ceza Muhakemesi Kanunu’nun bir gereğidir. Somut birtakım olaylardan bahsediliyor. Cinayetlerden ve uyuşturucu kaçakçılığından bahsediliyor. Burada yapılması gereken şey namuslu cumhuriyet savcılarının millet adına harekete geçmesi ve bu şaibeleri ortadan kaldırmasıdır. CHP olarak Meclis Araştırma Komisyonu’nun kurulması ve konunun derinlemesine araştırılması için meclise önerge sunduk, AKP ve MHP’nin oylarıyla reddedildi. Meclis araştırmayacak, savcı araştırmayacak, yargı araştırmayacak peki bu iddiaları kim araştıracak? Milyonlarca yurttaşımızın kafasındaki “acaba” sorusunu kim aydınlığa kavuşturacak?” ifadelerini kullandı.

MAFYADAN 10 BİN DOLAR SİYASETÇİYİ AÇIKLAMAK İÇİŞLERİ BAKANI’NIN GÖREV VE SORUMLULUĞU

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun 10 bin dolar alan siyasetçiyi açıklamasının Türk Ceza Kanunu’nun bir gereği olduğunun altını çizen Milletvekili Tutdere, Bakan Soylu’nun mafyadan para alan siyasetçiyi bir an açıklaması gerektiğini söyledi. Tutdere, “Hukuk devletindeysek organize suç örgütü elebaşının yapmış olduğu açıklama ve iddiaların yargı tarafından araştırılması gerekiyor. Fakat yargı tarafından araştırılması gereken iddialar konusunda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu kamuoyunun fikrini değiştirmek veya birtakım algılar oluşturmak için çıkıp açıklamalar yapıyor. Suçla ve suçluyla mücadelede en ön planda olan bakanımız çıkıp milletin gözünün içine baka baka “Mafyadan 10 bin dolar alan siyasetçi var.” diyor. Eğer dürüst ise, şeffaf hukuk devletine inancı varsa bu ismi açıklar. Zaten bunu adalete açıklaması görevi. Türk Ceza Kanunu’na göre suç konusunda bilgi sahibi olan kamu görevlisi konuyu adli mercilere bildirmekle yükümlüdür. İçişleri Bakanına çağrıda bulunuyorum, sizin bu siyasetçiyi açıklamanız gerekiyor. Bu sizin millete olan göreviniz ve sorumluluğunuzdur.” dedi.

Abdurrahman Tutdere TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ALPTEKİN’DEN VEKİLLERE ZİYARET
ALPTEKİN’DEN VEKİLLERE ZİYARET
Bozkurt, Adıyaman’ın İl Oluşunun 67. Yıl Dönümünü Kutladı
Bozkurt, Adıyaman’ın İl Oluşunun 67. Yıl Dönümünü Kutladı