Adıyaman’da Dershaneler ve Pandemi

Adıyaman Gazeteciler Cemiyeti olarak Adıyaman’da faaliyet gösteren dershanelerin sıkıntılarını dile getirmek amacıyla 4K Kurs Merkezi Genel Müdürü Mehmet Akif İZCİ ve Özel Pozitif Yön Öğretim Kursu kurucusu Metin BOZKURT ile birer görüşme yapıldı.

Adıyaman’da Dershaneler ve Pandemi
Bu içerik 253 kez okundu.

İZCİ yaptığı açıklamada aşağıdaki ifadelere yer verdi:

“Dershanemiz 4K Kurs Merkezi üniversiteye hazırlık anlamında Adıyaman’ı temsil ediyor. Pandemi süreci bilindiği üzere bütün ülkeleri olumsuz etkiledi. Biz de Türkiye ekseninde olumsuz etkilendik. Yaklaşık 3 aylık kapalı kalma süreci eğitim sektörünü büyük bir sekteye uğrattı. Öğrencilerimiz de biz de etkilendik. 3 ay evde kalmanın verdiği olumsuz etkiyi hepimiz yaşıyoruz. Bu süre içerisinde online eğitim verdik. Öğrencilerimizin hazır bulunuşluk düzeylerini yükselttik. Sabah erken saatlerde online derslere katılmaları için destek verdik. Ama yüz yüze eğitimden uzak kaldık. Yüz yüze eğitimin kıymetini bir kez daha anladık. Öğrencilerimiz de bu durumdan fazlasıyla olumsuz etkilendiler. Bu süreçte hükümetimizin bize fazlasıyla katkılarını gördük. Pandemi sürecinde aşılama hızının biraz daha hızlı olması, aşılanan insan sayısının artması gerektiğini düşünüyoruz. Son dönemde Milli Eğitim okullarıyla beraber özel öğretim kurslarında da aşılamanın başlaması olumlu yönde gelişmelerdir. Öğretmenlerimiz aşılarını yaptılar. Aşılama yaş sınırının biraz daha aşağıda olması bizim için sevindirici bir durum. Biz yaz sonrası süreçte korona virüsün gündemde olmamasını, bu beladan memleketimizin ve dünyanın kurtulmasını temenni ediyoruz. Sağlıklı bir şekilde eğitimimize kaldığımız yerden devam etmek istiyoruz. Özellikle 8 ve 12.sınıfların eğitime ara vermemesi bizim için çok olumlu bir gelişme oldu. Yine ara vermeyeceğimizi düşünüyoruz. Bu süreci başarılı yönettiğimizi düşünüyoruz. Eğitim için hükümetimizin verdiği desteklerden memnunuz. Eğitim öğretim sürecinde velilerimizden isteğimiz öğrencilerini eğitim kurumlarına kesinlikle göndersinler. Sonuç itibariyle öğrencilerimiz 1,5 yıldan fazla bir zamandır eğitimden tam anlamıyla faydalanamıyorlar ve eğitimden uzak kaldılar. Velilerimiz de bu durumu yakından görüyorlar. Hep beraber elimizi taşın altına koyarak öğrencilerimize eğitim noktasında destek verirsek, bu sürecin telafisini ne kadar hızlı bitirirsek o kadar avantajlı oluruz. Velilerimizin eğitime destek vermelerini bekliyoruz.”

BOZOKURT ise Adıyaman’da dershanelerin durumunu aşağıdaki sözlerle özetledi:

“Dershanemiz 4 yıldır Adıyaman’da faaliyet gösteriyor. Pandeminin her sektöre olduğu gibi eğitim sektörüne de zararı oldu. Bu zararı maddi ve manevi olarak sınıflandırırsak özel kurslar maddiyat dışında da manevi olarak büyük zarar gördüler. Devletimizden ve hükümetimizden beklentimiz, pandeminin bir an önce giderilmesi konusunda aşı programlamasının biraz daha hızlandırılması. Öğrenci gruplarımız TYT ve AYT bölümlerinde olduğu için 20 yaş altının aşılanması bizim için büyük önem arz etmektedir. Öğretmenlerin sağlıkçılar ve emniyetçilerle beraber ilk sırada aşılanması gerekiyordu. Çünkü öğrenci toplulukları bir aile gibidir ve öğretmenler de bu ailelerin merkezindedir. Yaklaşık 1,5 yıldır öğrencilerimiz tam anlamıyla okul/dershane yüzü görmüyor. Eğitimde büyük bir eksiklik hissediliyor. Bu durumu telafi etmek için bazı çalışmalarımız var. Dershane olarak yaz kampında tatil günlerimizden feragat ederek, ailelerimizden zaman ayırıp öğrencilerimizle beraber bu eğitim açığını kapatma kararı aldık. Bu anlamda yapılandırılmış programlarımız var. Pandemi sürecinde uzaktan eğitim yaptık. Amacımız öğrencilerimizin pandemi sürecinde ders ortamından kopmaması. Ama uzaktan eğitim yüz yüze eğitimin yerini tutamıyor. Çünkü her öğrencimizin evinde tablet, akıllı telefon, bilgisayar veya internet olamayabiliyor. Devletimiz bu konuda öğrencilerimize yardımcı oldu ama herkese ulaşıldı mı bilemiyoruz. Biz her branştan haftalık ders programı yaparak öğrencilerimizin ders ortamından kopmamalarını sağladık. Mayıs ayında gelen kısıtlama çok iyiydi. Ona ihtiyaç duyulmuştu. İnşallah öyle bir kısıtlamaya bir daha ihtiyaç duyulmaz. Vaka sayılarının 100 bin civarına gelmemesi tek temennimiz. Aşı programı biraz daha hızlandırılırsa önümüzdeki süreci iyi olarak görüyoruz. Eğitimle ilgili böyle röportajlar yaparak millete ve yetkili kişilere duyurma çabasında olduğunuz için size çok teşekkür ediyorum. Pandemi sürecinde ülke olarak, millet olarak yaşadığımız sıkıntıların tekrar yaşanmaması için gerekli kurallara uyulması gerektiğini düşünüyorum. En başta biz eğitimcilerin uyması gerektiği kanaatindeyim. Çünkü biz yeni nesiller yetiştiriyoruz.”

Adıyaman Gazeteciler Cemiyeti 4K Kurs Merkezi Genel Müdürü Mehmet Akif İZCİ Özel Pozitif Yön Öğretim Kursu kurucusu Metin BOZKURT
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ALPTEKİN’DEN VEKİLLERE ZİYARET
ALPTEKİN’DEN VEKİLLERE ZİYARET
Bozkurt, Adıyaman’ın İl Oluşunun 67. Yıl Dönümünü Kutladı
Bozkurt, Adıyaman’ın İl Oluşunun 67. Yıl Dönümünü Kutladı