Çevre İllere Su Veren Adıyaman Susuzluk Çekiyor

CHP Adıyaman Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Buluş, il olduğu günden bu yana su sorunu yaşayan Adıyaman ili için 11.11.2011 tarihinde açılışı yapılan Havşeri Suyu İçme Suyu Projesi’nin öyle anlatıldığı gibi 50 yıllık bir proje olmadığının 10 yıl sonra ortaya

Çevre İllere Su Veren Adıyaman Susuzluk Çekiyor
Bu içerik 184 kez okundu.

Dönemin AKP’li siyasileri tarafından görkemli bir açılış programıyla hizmete açılan Havşeri Suyu İçme Suyu Projesi’nin Adıyaman’ın 50 yıllık su sorununu çözdüğü anlatılırken, Başkan Hüseyin Buluş ise, 2021 yılının Temmuz ayında vatandaşların su sorunu yaşadıklarını ifade etti.

Adıyaman halkının susuz kalmasının sebebinin il sınırları içerisindeki tatlı sularını çevre illere verilmesi olduğunu vurgulayan Başkan Hüseyin Buluş, Havşeri Suyu İçme Suyu Projesi’nin fiyaskodan ibaret olduğunu belirterek; “AKP’li siyasilerin ve kamu kurum yetkililerinin 11.11. 2011’de katıldığı Havşeri Suyu İçme Suyu Projesi’nin öyle anlatıldığı gibi çılgın bir proje olmadığı 10 yıl sonra ortaya çıkmış oldu. Havşeri İçme Suyu Projesi kapsamında yapılan su deposunda gerçekleşen görkemli açılışa çok sayıda davetli katılırken, dönemin Adıyaman Belediye Başkanı M.Necip Büyükaslan, bu projenin hayata geçmesiyle birlikte Adıyaman’ın 50 yıllık içme suyu ihtiyacının karşılayacağını söylemişti.Ancak aradan 10 yıl gibi bir süre geçmeden Adıyaman ili su sıkıntısı yaşamaya başladı. O dönem Atatürk Bulvarı’nda aylarca su boruları sergilenmiş, billboardlara da reklam afişleri asılmıştı. Bugün anlaşılıyor ki; bu proje reklamdan ibaretmiş. 10 yıl geçmeden su sıkıntısı yaşayan Adıyaman ilinin susuz kalmasının tek sebebi 2004 yılından bu yana Adıyaman Belediyesi’ni yöneten AKP’li yerel yöneticiler ve AKP Adıyaman milletvekilleridir. Adıyaman ilinin dört tarafı sularla çevrili olmasına rağmen bu tatlı suların tamamı çevre illere gönderilmektedir. Adıyaman sınırları içerisinde bulunan tatlı sular çevre illerdeki vatandaşların su ihtiyacını karşılarken, Adıyaman halkı ise su sıkıntısı yaşamaktadır. AKP’li her seçilen belediye başkanı su sıkıntısı konusunda kuraklıktan söz ederken, ne hikmetse çevre illere tatlı içme sularını verdikleri illerde su sıkıntısı yaşanmaması bir tesadüf mü? AKP’nin 50 yıllık su sorununu çözdükleri projenin reklamdan ibaret olduğu anlaşılırken, AKP’li siyasiler vatandaşa açıklama yapmayı hiç düşünüyorlar mı? Kurban Bayramı’na 1 gün kala Adıyaman halkını susuz bırakan Adıyaman Belediyesi yetkilileri sadece vatandaşa kuraklık bahaneli yazılmış bir mesaj gönderme zahmetinde bulunuyorlar. İnsanların bayram temizliği yaptığı ve hava sıcaklığının zirve yaptığı bir ayda insanları susuz bırakmanın hiçbir mazereti olamaz. 2021 Türkiye’sinde Adıyaman’ı susuz bırakan AKP’li siyasiler sınıfta kalmıştır. Hiç kimsenin kendi ilindeki tatlı suları çevre illere borularla taşıyarak, kendi ilini susuz bırakma hakkı yoktur. 2004 yılından bu yana Adıyaman Belediyesi’ni yöneten bütün belediye başkanlarının karne notu 0’dır” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Almanya ekonomisinin büyümesinde BioNTech'in payı
Almanya ekonomisinin büyümesinde BioNTech'in payı
AYDIN: “HDP/PKK İLİŞKİSİNİN NET BİR FOTOĞRAFIDIR”
AYDIN: “HDP/PKK İLİŞKİSİNİN NET BİR FOTOĞRAFIDIR”