ADIYAMAN’DA YAŞAM ALANLARI VE SU KAYNAKLARINI TEHDİT EDEN İHALE İPTAL EDİLDİ

Adıyaman Belediyeler Birliği tarafından Kayaönü Köyü mevkiinde 53 hektar alanda yapılması planlanan Katı Atık Depolama ve Enerji Tesisi yapım işi ve 29 yıllığına işletilmesine ilişkin ihale iptal edildi.

ADIYAMAN’DA YAŞAM ALANLARI VE SU KAYNAKLARINI TEHDİT EDEN İHALE İPTAL EDİLDİ
Bu içerik 175 kez okundu.
Advert

Yapılması planlanan bölge çevresindeki yurttaşların sağlığını hiçe sayan ve su kaynaklarını kirletecek olan Katı Atık Tesisi ihalesi hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle Adıyaman İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi.

Mahkeme, söz konusu ihalenin yapılmasının ardından İl Genel Meclisi’nde onaylanan imar planı ve imar planı onayının ardından alınan ÇED Olumlu raporunun alınmasını hukuka aykırı buldu. Adıyaman İdare Mahkemesi sürecin yanlış işletildiğinin altını çizerek ÇED raporu alınmadan ihaleye çıkılmasının hukuka aykırı olduğunu ifade ederek ilgili ihalenin iptal edilmesine karar verdi.

HUKUK MÜCADELESİ SONUÇ VERDİ, YAŞAM ALANLARI VE SU KAYNAKLARINI TEHDİT EDEN İHALE İPTAL EDİLDİ

Av. Ayhan Tutdere, atık tesis projesinin çevresel etki değerlendirmesine tabi olduğu, projenin etki alanı içerisinde ikamet eden yurttaşların yaşam alanları ve su kaynakları üzerinde doğrudan tehdit içeren atık tesisinin Çevresel Etki Değerlendirmesi kararı olmadan ihale edilmesinin hukuka aykırı olduğu iddiasıyla 6 köy ve mahalle muhtarı adına dava açmıştı.

ÇED RAPORU ALINMADAN YAPILAN İHALE HUKUKA AYKIRI BULUNDU

Bölgede yaşayan yurttaşların yaşam alanları ve su kaynaklarını tehdit eden projenin ÇED Raporu alınmadan ihaleye çıkılamayacağının ifade edildiği mahkeme kararında, “Adıyaman Belediyeler Birliği Meclisi’nin kararıyla katı atık düzenli depolama tesisi alanlarının yapımı, imalatı ve işletilmesi ile bu alanlarda depolanan atıklardan enerji elde edilmesi işinin 29 yıllığına işletilmesine ilişkin ihalenin ÇED raporu alınmadan ihale edildiği, ÇED Olumlu kararının ise ihale işleminden sonra alındığı tespit edilmiştir.” ifadelerine yer verildi.

ATIK TESİSİ İHALESİNİN HUKUKA AYKIRI OLARAK YAPILDIĞI MAHKEME TARAFINDAN TESCİL EDİLDİ

Adıyaman İdare Mahkemesinin 2021/291 esas numarası ve 2021/508 karar numarasıyla ihalenin hukuka aykırı olduğunu belirtilerek iptal ettiği kararda, “Çevre Kanunu ve Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği gereği ÇED Olumlu kararı alınmadan ihale işleminin gerçekleştirilemeyeceğinden dolayı, “Katı Atık Düzenli Depolama Alanının İşletilmesi ve Katı Atık depolama Alanları İçerisinde Depolanan Atıklardan Enerji Elde Edilmesi İşi” ihalesinde hukuka uygunluk bulunmadığı, bundan dolayı da ihalenin iptaline karar verilmiştir.” denildi.

MİLLETVEKİLİ TUTDERE: MAHKEME KARARI ÖNCEKİ AÇIKLAMALARIMIZI TEYİT ETTİ

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan, TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, “Adıyaman’ın kuzeyine katı atık tesisinin inşa edilecek olması, şehirde yaşayan bütün halkın sağlığını ve kırkgöz su kaynağı başta olmak üzere çevredeki yeraltı sularını tehdit edecek mahiyetteydi. Mahkemenin bu kararı daha önceki açıklamalarımızı teyit etmiştir.” şeklinde konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
TEKNOFEST’TE SANKO OKULLARI FLAMASI DALGALANDI
TEKNOFEST’TE SANKO OKULLARI FLAMASI DALGALANDI
TEKNOFEST 2021’DE EN ÇEVRECİ PROJELER ÖDÜLLENDİRİLDİ
TEKNOFEST 2021’DE EN ÇEVRECİ PROJELER ÖDÜLLENDİRİLDİ