GÖL-KA” Kooperatifçilik Açıldı

Adıyaman'ın Gölbaşı ilçesinde, 'Gölbaşılı Kadınlar Girişim Üretim ve İşletme Kooperatifi' açıldı.

GÖL-KA” Kooperatifçilik Açıldı
Bu içerik 154 kez okundu.

Gölbaşılı kadınların kendi ürettikleri ürünleri kendi kurdukları kooperatif üzerinden satışını yapacakları ve Gölbaşı ekonomisine katkı sağlayacakları bir sistemle biz kadınlarda varız diyorlar.

Kooperatifin kurulmasında öncülük eden CHP Gölbaşı İlçe Başkanı ve Kadın Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Emine Köseler ile kooperatif üzerine yaptığımız röportajda köseler şunları söyledi:

“Son zamanlarda birliğin, beraberliğin, üretmenin ve emeğin kısacası insan olmanın çok fazla değerinin olmadığı bir dönemi hep beraber yaşıyoruz. Bölgemizde insanlarımız hakikaten çok kıymetli ve değerli. Özellikle kadınlarımız çok çalışkan. Bu anlamda bu geri gidişe bir adım dur demek adına bu kooperatifi kurmayı hedefledik. Biz kooperatifleşmenin birlik ve beraberliğin ruhu ile hareket edildiği zaman, bu bölgede başarılı olacağı düşüncesiyle yola çıktık. Burası üç ay önce yasal işlemlerini bitirdi. Dün itibari ile de açılışımızı yaptık. 30 köyümüz üç beldemiz var.

Köseler, Emeğin öncüsü kadınlar iş gücü anlamında da kendi yaptıkları ürünleri burada sergiliyor. Sekiz tane kadın arkadaşımız ile beraber burayı kurduk. Kadınlarımızın hepsi ziraat mühendisi kadar bilgili ve donanımlı. Bu anlamda ürettiği ürünleri kooperatife getirerek burada sergilemeye başladılar Özellikle çiftçinin tarladan küstüğü bir dönemden geçiyoruz. Bir tekrar üretimin merkezi olma noktasında bir şey yapabilmek için kadınlarımızla birlikte böyle bir çalışmayı başlattık. Bölgemizin tarımsal anlamda büyük sorunları var. Çevredeki etkenler, mazot, gübre vs. nedenlerle köylü toprağa küstü. Çiftçinin her türlü zorluğa rağmen ürettiği ürünün herhangi bir Pazar yeri yok. Biz kooperatif olarak kadınlarımıza üretimi biraz daha yönlendirerek çalışmalar yapmak.

Birliğin, beraberliğin ve saygının olduğu yerde her şey her konuda başarılı olur. Kooperatifçilik özellikle üretim anlamında çok kıymetli. Bu girişim kadınlarımızın sosyal, ekonomik ve kültürel hayata kazandırılması kendi imkânlarında ayakta durabilmeleri, son dönemde yaşanan kadın olaylarından bir nebze olsun can suyu olacaktır. Bizim amacımız sadece Gölbaşı değil kentin bütün bölgelerinden kadınları üretime teşvik etmektir. Toplumsal dayanışma adına kooperatifleşmenin her bölgede kurulması ve üretime devam edilmesi taraftarıyız.

CHP Gölbaşı İlçe Başkanı ve Gölbaşı Kadın Kooperatifi (GÖL-KA) Kadın Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Emine Köseler Biz kadınlar başarılı olacağız bunun için hiçbir sebep yok. Bunu diğer bölgelere de yaymak için elimizden gelen her şeyi yapacağız dedi.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ALPTEKİN’DEN VEKİLLERE ZİYARET
ALPTEKİN’DEN VEKİLLERE ZİYARET
Bozkurt, Adıyaman’ın İl Oluşunun 67. Yıl Dönümünü Kutladı
Bozkurt, Adıyaman’ın İl Oluşunun 67. Yıl Dönümünü Kutladı