ASGEM İle Kalifiye Eleman Sorunu Gideriliyor

Nitelikli Eleman İhtiyacı İçin Önemli Adım ASGEM İle Kalifiye Eleman Sorunu Gideriliyor

ASGEM İle Kalifiye Eleman Sorunu Gideriliyor
Bu içerik 362 kez okundu.

İlimizde yakın tarihte kurulan ASGEM (Adıyaman Sanayi Geliştirme Merkezi) ile birlikte kalifiye eleman konusunda yaşanan sorunlar bir bir çözüme kavuşuyor. Bir dönem işletmelerin en öncelikli sorunları arasında yer alan kalifiye eleman sorunu ASGEM’le birlikte neredeyse bitme noktasına geldi.

İş dünyasının ve işletmecilerin en çok şikayet ettikleri kalifiye eleman sorunu konusunda kurumlarına başvuran kursiyerlerin almış oldukları eğitim sonrasında birer usta olduklarını belirten Adıyaman Sanayi Geliştirme Merkezinde (ASGEM) Müdürü Sıddık Özöncel, yapmış olduğu açıklamalarla önemli mesajlar verdi.

Soruları yanıtlayan ASGEM Müdürü Sıddık Özöncel, kurumlarının vizyonu, misyonu ve çalışma alanları hakkında Tek Medya Yayın Grubu sorumlusu Zeynal Selahattin Alptekin ile Radyo Güney yöneticisi Yusuf Küçük’e şu şekilde bilgi verdi.

Kurumunuz hakkında okuyucularımıza bilgi verebilir misiniz?

ASGEM (Adıyaman Sanayi Geliştirme Merkezi) olarak Avrupa’daki ve ülkemizin diğer bölgelerindeki çeşitli mesleki eğitim merkezlerini inceledikten sonra Adıyaman sanayisinin ihtiyacı olan kalifiye eleman yetiştirmek amacıyla, Adıyaman Valiliği, Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası, Adıyaman Belediyesi, Adıyaman Üniversitesi ve Adıyaman Organize Sanayi Bölgesi işbirliğiyle Adıyaman Organize Sanayi Bölgesi’nde yaklaşık 10 bin metrekare kapalı alan içerisinde kurulduk.

ASGEM’de (Adıyaman Sanayi Geliştirme Merkezi’nde) ne gibi hizmetler veriyorsunuz?

 Merkezimiz içerisinde mesleki eğitim atölyeleri, laboratuvarlar ve idari eğitim salonları bulunuyor. Ayrıca merkezimizde meslek sahibi olmak isteyen gençler, kadınlar engelliler, göçle Adıyaman'a gelen ve dezavantajlı grup olarak nitelendirilebilecek tüm işsizlere eğitimler veriliyor. Merkezimizde çeşitli meslek alanlarında kalifiye eleman sıkıntısı yaşayan işletmeler, hayat boyu öğrenme kavramını destekler nitelikte bireysel niteliklerini geliştirmek ve istihdam edilebilirliklerini artırmak isteyen kişiler, mevcut çalışma alanlarından memnun olmayıp farklı mesleklerde kendilerini geliştirerek daha fazla gelir elde etmek isteyen kişiler de eğitim alabiliyor. 

Hangi yaş grupları ASGEM’den eğitim alabilir?

Özellikle eğitim alan 18-27 yaş arası gençlerimiz için kurslarımız istihdama yönelik oluyor. Bugüne kadar verdiğimiz mezunlarımızın %86’nın üzerinde bir orana istihdam imkanı sağladık. Mevcut durumda 10 atölyemizle kursiyerlerimize eğitim veriyoruz. Aktif olarak mobilya, kaynak, konfeksiyon, bilgisayar ve gastronomi alanındaki atölyelerimiz eğitim sürecine hazır. Atölyelerimizdeki eğitim sürecimizde mesleki eğitimin yanı sıra alanlarına yönelik dijital pazarlama ve Soft Skills eğitimleri de verilmektedir.

İstihdam konusunda yapmış olduğunuz çalışmalar nelerdir?

Eğitimin istihdamla uyumunu güvence altına alarak nitelikli insan kaynağının oluşmasına öncülük eden, yerel, ulusal ve uluslararası ölçekte tanınan, etkin ve saygın bir uluslararası kurum olmak en öncelikli hedefimizdir.  Mesleki eğitim merkezimiz kendisine toplumun katmanlarından geniş açıda bir hedef kitle belirleyerek, pratik ve esnek yapıda eğitimleri ile iş hayatına uyum sağlamış, firmalar tarafından tercih edilen elemanlar yetiştirerek Adıyaman başta olmak üzere tüm ülkenin iktisadi kalkınmasına katkıda bulunmuştur.

Röportaj: Selahattin Alptekin

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ALPTEKİN’DEN VEKİLLERE ZİYARET
ALPTEKİN’DEN VEKİLLERE ZİYARET
Bozkurt, Adıyaman’ın İl Oluşunun 67. Yıl Dönümünü Kutladı
Bozkurt, Adıyaman’ın İl Oluşunun 67. Yıl Dönümünü Kutladı