Rektör Turgut'tan 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü Mesajı

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 1948 yılında kabul edildiği 10 Aralık İnsan Hakları Günü'nün bu yıl 73. yılını kutlamaktayız.

Rektör Turgut'tan 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü Mesajı
Bu içerik 55 kez okundu.

Yüce milletimizin, farklılıkları birer zenginlik olarak görüp kardeşlik duygularıyla dünya barışına binlerce yıldır önemli katkılar sağlayan ülkemiz, tüm insanların dil, din, ırk ve cinsiyet gibi farklılıklarıyla doğuştan ve eşit bir şekilde sahip oldukları hak ve özgürlükleri teminat altına alan söz konusu bildirgeye ilk imza atan devletlerden biri olmuştur. Bugün, “İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi”, “Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi” gibi belgelerin birçok ülke tarafından kabul edilmesine rağmen dünyanın birçok yerinde devam eden savaşlar ve açlığın pençesinde kıvranan milyonlarca insan için başta en temel hak olan “Yaşam Hakkı” olmak üzere birçok insan hakkı ihlalleri yaşanmaktadır. Oysa bugün Türkiye, ülkelerindeki iç savaştan kaçarak ülkemize sığınan milyonlarca sığınmacıya kucak açarak bağrına basmış ve onlara necip milletimiz her türlü yardımı fazlasıyla yapmıştır ve yapmaya devam etmektedir. Elbette ki milletimiz bunu insanlık görevi olarak yapmaktadır. Ülkemiz, bugün her türlü ayrımcılığı ortadan kaldırmak, sosyal adaleti sağlamak ve toplumsal refahı tesis etmek için güçlü bir irade göstermeye devam etmektedir.

Bu doğrultuda ırk, renk, din, dil, cinsiyet, siyasi görüş, ulusal veya sosyal köken, mülkiyet ve diğer statü gibi sebeplerle ayrım gözetilmeksizin herkesin insanlık onurunun eşit şekilde korunduğu bir yaşam temennisiyle tüm vatandaşlarımızın Dünya İnsan Hakları Günü'nü kutluyor, barış, huzur ve mutluluk dolu yarınlar diliyorum. 

 

Prof. Dr. Mehmet Turgut 

Rektör 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Meteoroloji uyardı yetkililer uyudu…!
Meteoroloji uyardı yetkililer uyudu…!
İL GENEL MECLİSİ BAŞKANI MEHMET CAN ERDOĞAN 2021 YILI İL ÖZEL İDARESİNİN ÇALIŞMALARINI DEĞERLENDİRDİ
İL GENEL MECLİSİ BAŞKANI MEHMET CAN ERDOĞAN 2021 YILI İL ÖZEL İDARESİNİN ÇALIŞMALARINI DEĞERLENDİRDİ