ODA SEÇİMİ Mİ, SAVAŞ MI? ÖTEKİLEŞTIRME VE AYRIMCILIK BİTMİYOR.

Geçen hafta yapılan Adıyaman Ağaç İşleri Esnaf ve Sanatkârlar Odası seçimleri sonrası, yeniden oda başkanlığına seçilen Zeynal Asnuk'un yaptığı açıklamanın yankıları devam ediyor.

ODA SEÇİMİ Mİ, SAVAŞ MI? ÖTEKİLEŞTIRME VE AYRIMCILIK BİTMİYOR.
Bu içerik 56 kez okundu.

Zeynal Asnuk  ve Erkan Çimenden'in yarıştıkları oda başkanlığı seçimini mevcut başkan Zeynal Asnuk yeniden kazanmıştı.

Seçim sonuçları belli olduktan sonra Asnuk’un, "kirli ve sinsi oyunlara gelmeyip omurgalı dik duruşu ile şahsıma ve yönetim kuruluma sahip çıkan her bir esnaf kardeşime ayrı ayrı teşekkür eder, saygılarımı sunarım...

Hak geldi batıl zail oldu." şeklindeki ifadesine esnaftan ve Erkan Çimenden'den ciddi tepki geldi.

Zeynal Asnuk’a oy vermeyen marangoz esnafı ve seçimdeki rakibi Erkan Çimenden, Asnuk'un açıklamasını kendilerine hakaret olarak niteleyerek özür dilenmesini istediler.

Yargıya taşınan beyan sonrası esnafta oluşan karşıtlık ve ayrımcılık sebebiyle olabileceklerden endişe duyulurken, siyasilerin devreye girerek tansiyonu düşürmeye çalıştıkları öğrenildi.

Zeynal Asnuk’un açıklaması sonrası, Erkan Çimenden ve arkadaşları yaşananları bir basın açıklamasıyla duyurdular. İşte o açıklama.

"Adıyaman Ağaç İşleri Esnaf ve Sanatkârlar Odası olarak geçtiğimiz hafta gerçekleşen olağan kongre öncesi kamuoyuna ve üyelerimize verdiğimiz ılımlı mesaj ve büyük projelerimizle ciddi bir seçim stratejisi yürüttük.

Maalesef karşılık olarak diğer tarafın bize karşı ortaya koyduğu tutum şık ve etik olmamakla beraber tamamıyla yanlış ve demokratik etikle de bağdaşmıyordu. Biz kimseye kredi kullandırma yada parti desteği garantisi vermedik. Herkese eşit ve her siyasi partiye mesafeli durmaya özen gösterdik.

Biz projelerimizle konuşalım icraatlarımızla gönül kazanalım dedik. Maalesef yapılan seçimin yerinden, zamanına kadar tarafsız ve etkisiz olması için mevcut yönetim ile çok tartışmalar yaşadık. Mobilyacı, marangoz ve odun kömür satıcısı olmayan, farklı esnafların odamıza üye olduğunu ve oy kullanabileceklerini öğrendik. Netice itibariyle farklı kazanacağımız seçimi küçük bir oy farkı ile kaybettik. Sonrasında teşekkür mesajı yayımlayarak oy veren vermeyen herkese teşekkür edip yeniden seçilen başkana başarılar diledik.

Buraya kadar her şeyi kabul edip sineye çektik. Ancak seçimin ertesi günü oda başkanlığına yeniden seçilen Zeynal Asnuk sosyal medya hesabından yaptığı ilk açıklamasında esnafımızın büyük bir kesminden tepki aldı.

Asnuk’un açıklaması, “kendisine oy vermeyen esnaf ve üyeleri aşağılıyor” şeklinde yorumlara neden olmuştur. Asnuk’un sosyal medya hesabında kullandığı ifade, “KİRLİ VE SİNSİ OYUNLARA GELMEYİP OMURGALI DİK DURUŞU İLE ŞAHSIMA VE YÖNETİM KURULUMA SAHİP ÇIKAN HER BİR ESNAF KARDEŞİME AYRI AYRI TEŞEKKÜR EDER………….. HAK GELDİ BATIL ZAHİ OLDU” olarak kayıtlara geçmiştir.

Biz bu oda çatısı altında Alevi-Sunni, Türk-Kürt, Solcu- Sağcı gibi hiçbir siyasi ve etnik ayrım içerisinde olmadık, bundan sonra da olmasına asla izin vermeyeceğiz. Şimdi burada birkez daha bana oy vermiş esnaflarım ve onların aileleri adına soruyorum:

Sana oy verenler OMURGALI, oy vermeyenler omurgasız mı?

Sana Oy verenler DİK DURUŞLU, onurlu oy vermeyenler dik duruşu olmayan 'ONURSUZ’ mu?

Sana Oy verenler HAK oy vermeyenler BATIL’mı?

Burada kaç esnaf huzursuz oldu, kaç tanesinin ailesi kendine yapılan bu hakareti unutacak. Bilerek yada bilmeyerek yapılan bu açıklama kaç kalp kırdı. Bu ayrımcılığın ve ötekileştirmenin ucu nerelere kadar gidecek düşünülmedi mi?  Siyasi ve etnik bir ayrımcılık asla kabul edilemez. Kimse kimseyi aşağılayamaz, ötekileştirilemez ve yargılayamaz. Bu ülkede kimse kendini hukuktan ve halktan üstün göremez.

Halka kin ve nefret aşılayarak, ayrımcılık yapmak aşağılamak kimsenin haddi değildir. Herkes kendi haddini ve hududunu bilecek ve ona göre yaşayacak. Senden olmayana, seninle aynı siyasi görüşü paylaşmayan herkese saygı göstermek zorundadır.

Başkan adayı olmam sebebi ile bana oy veren ve destek veren üyelerimizin bu süreçte bana yüklediği misyonla söz konusu kişinin paylaşımına istinaden İlgili siyasi partinin il başkanı ile görüştüm. İl başkanına ilgi alaka ve yaklaşımından dolayı teşekkür ediyorum. İl başkanı yapılan sosyal medya paylaşımıyla ilgili üzüntülerini belirtip,” Tüm esnaf arkadaşlarımdan aynı zamanda parti teşkilat üyem olan Zeynal Asnuk adına özür diliyor, partimiz adına gerekli uyarıların yapılacağını temin ederim” dedi. İl başkanımızın sözlerinin akabinde Zeynal Asnuk tarafından İki gün silinmeyen açıklama önceki gün sert uyarı ve yaptırımlarla yine kendisi tarafından silinmek zorunda kalmıştır.

Ancak, partisine ve esnafa karşı özür dilememesi, sergilediği bu diklenen tutum sosyal medya dışında devam edince arkadaşlarımızla oturup düşündük, taşındık ve bir karara vardık. Dik duracağız ama diklenmeyeceğiz diyerek Esnafımızın tepkisini bir nebze de olsa azaltmak, Asnuk’u hukuk terazisinde yargılatmak adına Avukatlarımızla görüşerek hukuki süreci başlatma kararı aldık.

Kamuoyu ve Basına Saygı ile duyurulur."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Meteoroloji uyardı yetkililer uyudu…!
Meteoroloji uyardı yetkililer uyudu…!
İL GENEL MECLİSİ BAŞKANI MEHMET CAN ERDOĞAN 2021 YILI İL ÖZEL İDARESİNİN ÇALIŞMALARINI DEĞERLENDİRDİ
İL GENEL MECLİSİ BAŞKANI MEHMET CAN ERDOĞAN 2021 YILI İL ÖZEL İDARESİNİN ÇALIŞMALARINI DEĞERLENDİRDİ