DOLAR 32,8668 0.29%
EURO 35,2184 0.35%
ALTIN 2.451,36-0,26
BITCOIN 2147364-1,68%
Adıyaman
37°

AÇIK

20:45

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Karahan: Adıyaman’ın kıyısındaki tarlalar susuz kalırken 221 kilometreye su taşınıyor

Karahan: Adıyaman’ın kıyısındaki tarlalar susuz kalırken 221 kilometreye su taşınıyor

ABONE OL
26 Ocak 2023 12:56
Karahan: Adıyaman’ın kıyısındaki tarlalar susuz kalırken 221 kilometreye su taşınıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Adıyaman Radyo Tek Dinle

Adıyaman’ın genel sorunlarıyla ilgili değerlendirmede bulunan İş İnsanı Sinan Karahan, “Verimli arazileri olan Adıyaman’ın hala sulama sıkıntısıyla kalan kişilerin olması üzüntü veriyor. Birçok genç birden fazla üniversite bitirmesine rağmen işsizlik hat safhadadır” dedi.

Adıyaman ve ilçelerindeki sulu tarım sorunundan işsizlik sorununa kadar birçok problemle ilgili olarak konuşan İş İnsanı Sinan Karahan, “Adıyaman’ın temel sorunlarını farklı açılardan değerlendirmek gerekir. Hatta bu sorunların odağına gitmek istersek yerleşim yerlerine göre değerlendirilmelidir. Örneğin Adıyaman’ın ova köylerindeki vatandaşlarımızın en öncelikli talebi sulama olduğu için bu yerleşim yerlerinin en öncelikli sorunları sulama konusudur. İlimizin dağ köylerinde araziler çok az alanlarda olduğu için bu yerleşim yerlerindeki hemşerilerimizin talepleri ise tek geçim kaynakları olan tütünün yasaklanmamasıdır. Adıyaman’ın genel sorunu ise işsizlikle birlikte yatırım hizmetlerinin yeteri kadar vatandaşlara ulaştırılmamasıdır. Günümüz Türkiye’sinde genç nüfus oranında bir atışın olduğunu görüyoruz. Üniversiteyi ve askerliğini bitiren gençlerimiz Adıyaman’da iş olanakları olmadıkları için iş bulamıyorlar. Birçok Adıyamanlı genç birden fazla üniversiteyi bitirmiş olsa bile kendi ilinde iş bulamıyor. Hâlbuki ilimizde tarıma dayalı sanayi yıllar önce hayata geçmiş olsaydı, bugün bu kadar insan işsiz kalmayacaktı. Adıyaman’ın verimli arazilerinin olmasına rağmen halkımız Atatürk Barajı’ndan hiçbir şekilde faydalanamıyor. Bir ilçemizi ve onlarca köyümüzü yıllar önce Atatürk Barajı’na vermiş olan bir il olarak bugün hiçbir şekilde bu barajdan faydalanamıyoruz. Bu sorun beraberinde köylerden şehre göçü ve işsizliği getirmektedir. Bu konu başlı başına belki de üzerinde durulması ve önemli çalışmaların yapılması gereken bir konudur. Adıyaman’ın temel sorunlarını özetlersek işsizlik sorunu, sulu tarımın hayata geçmemesi, ikinci organize sanayi bölgesinin ve tarıma dayalı sanayi bölgesinin olmaması, turizm alanında gerekli tanıtımların yapılmaması, ilçelerde yeterli düzeyde fabrikaların olmamasıdır” ifadelerini kullandı.

“İlimizin gelişmesi için söz verilmiş projelerin hayata geçmesi gerekir”

Yapımı devam eden Gölbaşı’ndaki barajla ilgili de öneride bulunan Karahan, “Adıyaman ilinin gelişmesi için öncelikli olarak sulu tarımın hayata geçmesi gerekir. Sulu tarımın hayata geçmesi içinde Atatürk Barajı’ndan alınacak olan sularla yeni su kanalları yapılmalıdır. Adıyaman’ın ova köylerinin arazileri bu suyla buluşturmalıdır. Bu projeyle birlikte Bebek 1, Bebek 2, Aslanoğlu, Koçaali ve Gömükan projeleri de biran önce hayata geçmelidir. Gölbaşı ilçemiz sınırları içerisinde yer alan Çetintepe Barajı yüzde 40 oranında Besni ilçemizi, yüzde 60 oranında ise Gaziantep ilinin topraklarını sulayacaktır. Gölbaşı ilçemiz sınırları içerisinde yer alan Çetintepe Barajı pompaj sistemi ile Suvarlı, Belören yerleşim yerleri ile birlikte Nasırlı köylerindeki susuz alanların suyla buluşması için bu yerlerin projeye dâhil edilmesi gerekir. Bu bölgede tarıma elverişli arazilerin fazla olması nedeniyle bu toprakların suyla buluşturulması oldukça önemlidir” ilçenin bazı yerleşim yerlerinin de sulama projesine dâhil edilmesi gerektiğini söyledi.

Sulu tarım konusunda Adıyaman’ın yetersizliğini de tek tek ele alan Karahan, “Ayrıca sözleşmesi imzalanan Büyükçay Barajı projesi de Kâhta ilçesi için oldukça önemli bir projedir. Bu nedenle bu projenin biran önce tamamlanması ve faaliyete geçmesi hayati önem taşımaktadır. Bu projeler kapsamında hem şehrimizin ova köyleri hem de dağ köylerimizle birlikte ilçelerimizdeki susuz tarlalar suyla bulaşacaktadır. Adıyaman’ın ve ilçelerin kalkınması için bu projelerin hayata geçirilmesi hayati önem taşımaktadır. Adıyaman’ın kıyısındaki tarlalar susuz kalırken, 221 kilometreye su taşınıyor. Atatürk Barajı’ndan alınan suyu Şanlıurfa’dan Mardin’e taşıyan 221 kilometrelik Mardin-Ceylanpınar ana kanalı tamamlandı. Ancak Adıyaman’da sulama projelerinin ne zaman hayata geçirileceği ise tam olarak bilinmiyor. Bu konu ilimizin kalkınması, halkımızın refahı için biran önce çözüme kavuşturulmalıdır. İlimiz için gerekli olan sulama projeleri hayata geçmediği sürece çiftçilerimizin ürünlerinden kar etmesi mümkün değildir. Sulu tarımda üreticiler 1 yılda aynı tarlalarından 3 ayrı ürün ekip, hasat yaparken, Adıyaman’da ise çiftçilerimiz ektikleri bir üründen zarar ediyorlar. Bu nedenle Adıyaman’da sulu tarım projeleri biran önce hayata geçmelidir. Bugüne kadar bu projelerin hayata geçmemiş olması da beraberinde bir dizi sorunları getirmektedir. Adıyaman ilimiz ne yazık ki, sulu tarım konusunda bir arpa boyu yol ilerlememiş olan bir il olarak bilinmektedir” şeklinde konuştu.

Son olarak turizm sektörüne de değinen Karahan, “Dünyanın 8. harikası olan Nemrut Dağı gibi bir tarihi eserimiz ve ören yerlerimiz ilimizde olmasına rağmen Nemrut Dağı’nın Adıyaman’ın sınırları içerisinde olduğu dahi bilinmemektedir. Kısacası turizm alanında da önemli projelerin hayata geçirilmesi gerekiyor. Çünkü turizm sektörü bacasız sanayidir. Bugün nasıl ki; Şanlıurfa, Mardin illeri turizm sektöründe zirvedeyseler, Adıyaman ilimizin de aynı seviyede olması gerekirdi. Bu nedenle turizm alanında yapılacak olan çalıştaylar, tanıtım günleri ilimizin tanıtımına katkı sağlayacaktır” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.