DOĞA İLE BARIŞMALIYIZ
Sıddık ŞAHİN

DOĞA İLE BARIŞMALIYIZ

Bu içerik 251 kez okundu.

Veba, kuraklık, kızamık, kıtlık, gibi felaketler mahşerin dört atlısı olarak bilinir. Ancak insanoğlu, doludizgin koşarak bize doğru gelen beşinci atlıyla karşı karşıyadır. Bunun adı çevre felaketidir. Her dönem ortaya çıkan bir bakteri, bir virüs tarih boyunca milyonlarca insanın ölümüne neden olmuş, yenilmez sanılan orduları durdurmuş, toplumsal ilişkilerimizi, yakınlarımıza karşı davranışlarımızı biçimlendirmiştir. Ancak bu kitlesel ölümler durduk yerde, kendiliğinden başlamamış. Salgın hastalıklar davetsiz misafirler aramıza girmemiştir. Mikropların kitlesel ölümlere yol açan canavar rolünü üstlenmeleri için insanlar ellerinden geleni yapmışlardır. Ölümler başladıktan sonra ise hiçbir şey yapamamışlardır.

Kirlenen su kaynakları, kültürel diyet alışkanlıkları, kendi zevk, kar ve hırsları için doğayı katletme, aşırı avlanma nedeniyle doğada oluşabilen dengesizlikler bunlardan bazıları. Örneğin bir bölgede herhangi bir nedenle kurbağa nüfusu azalıyorsa kurbağaların tükettiği uçan böcekler ve sinekler artış gösterebiliyor ve insanlar bu sineklerin taşıdığı hastalıklara daha yüksek seviyede maruz kalabiliyor. Doğal dengenin kaybolduğu benzeri senaryolar sonucu; sıtma, sarıhumma ve uyku hastalığı gibi salgınlar ortaya çıkabiliyor.

Günümüz medeniyetlerini, şehirlerini ve imkanlarını bir kenara bırakacak olursak, doğadaki büyük resme bakıldığında insanoğlu da diğer türler gibi sınırları doğa tarafından belirlenmiş hayat-yaşam döngüsü ve dengesindeki yeri milyonlarca yıl boyunca pek değişmemiş olan bir tür. Ne yazık ki, son 10.000 yıl içerisinde insan kendine doğanın biçtiği bu sınırları tanımamayı ve bu çerçevede hareket etmemeyi seçti.

Bunlardan 15-20 yıl öncesine kadar vahşi ormanların ve bu bölgelerdeki biyolojik çeşitliliğin, insanlığın bilmediği patojenler ve virüslerle dolu olduğu için tehlikeli olduğu düşünülürdü. Ne var ki, günümüzde araştırmalar durumun söz konusu tersinin olduğunu gösteriyor. Yani insanların biyo çeşitliliği yok eden etkinlikleri nedeniyle COVID-19(CORONAVIRUS) benzeri hastalıklar ve yeni virüsler ortaya çıkıyor.

 

SIDDIK SAHİN

ZİRAAT MÜHENDİSİ

DİĞER YAZILAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Almanya ekonomisinin büyümesinde BioNTech'in payı
Almanya ekonomisinin büyümesinde BioNTech'in payı
AYDIN: “HDP/PKK İLİŞKİSİNİN NET BİR FOTOĞRAFIDIR”
AYDIN: “HDP/PKK İLİŞKİSİNİN NET BİR FOTOĞRAFIDIR”