YENİ SİSTEM ADIYAMAN
Yakup TOSUN

YENİ SİSTEM ADIYAMAN

Bu içerik 95 kez okundu.

Herkesin her şeyi bildiği ama bildiği ile yaşamadığı, herkesin Hz. Ebubekir'i anlattığı ama Sıddık olmadığı, herkesin Hz. Ömer'i anlattığı ama adaletli olmadığı, herkesin Hz. Osman'ı anlattığı ama hayadan uzak kaldığı, herkesin Hz. Ali'yi anlattığı ama ilimden uzak kaldığı Türkiye'nin cennet köşesi Adıyaman'dan hepinize selamlar.

Siyasetin en sade yaşandığı, eskiye en bağlı kalıp sit alanı gibi korunduğu şehirdir Adıyaman. Bürokrat ve siyasilerin göz bebekleri gibi koruduğu, "bir çivi çakılırsa doğası bozulur bu şehrin" diyerek çağa göre hizmet, bizimkilere göre değerleri yozlaştırmanın olduğu şehirdir Adıyaman. Demem o ki, söylenenlere aldanmayın bu şehir, bu sistemle hep böyle kendi dünyasında, restorasyon geçirip hep aynı kalacak. Çünkü bu şehri, çağa ve zamana uydurma kaygısı taşımayanlar yönetiyor. Çağa uydurmak için ortaya çıkanlar da bir şekilde el çektirilip, sindirilip, bu işler sana göre değil deyip yol verilmeye çalışılıyor.

Şimdi biri var. Pes edenlere benzemiyor. Bu kurulu düzene boyun eğeceğe benzemiyor.

Kafaları çok karıştırmadan yeni sistem üzerinden konuşalım. Malum, mevcut siyasi sistemle Adıyaman bir türlü hak ettiği değeri ve hizmeti alamıyor. Mevcut sistemde zamanında Mehmet Metiner'in de dediği gibi yakın çevreni ve akrabalarını koru-kolladan bir türlü sıra Adıyaman'a ve halkına gelmiyor. Bunun için Adıyaman'ı pilot şehir seçip Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini Adıyaman'da hayata geçirelim. Nasıl mı? Şöyle anlatayım. Adıyaman'da milletin sözde vekillerini kaldıralım. Artık millete vekilin gerek olmadığı herkesin malumudur. Olsa da olmasa da fark etmiyor sonuçta. Bunları kaldırdıktan sonra Belediye Başkanına kendi yönetimini kurma yetkisi verelim. Cumhurbaşkanı gibi kendi kabinesini, yani başkan yardımcılarını getirsin kendi ekibini kursun hem milletin vekili olsun hem şehrin başkanı olsun.

Bu sistemin şehre ve ülkeye kazanımı ne olur.? Öncelikle 600 tane kendisini asilden üstün gören vekil değil, 81 tane olacak ki bu çok ciddi bir tasarruf olmuş olur. Şehirlerdeki eksikleri yerinde görüp müdahale etme şansları daha hızlı olur. Daha da önemlisi sorunları birinci ağızdan doğrudan Cumhurbaşkanı'na rahatlıkla iletebilecekler. Tabi ki detaylar uzar gider. Bu sistemin eksikleri olur mu? Zannetmiyorum ki mevcut sistem kadar insanlara ve ülkeye zarar versin. Yok, işinize gelmedi mi bu sistem, o zaman aynı tasla yıkanmaya devam eder Adıyaman. Elinde mavi dosyalarla, o bakan senin, bu bakan benim diyerek mesaisinin yarıdan fazlasını Ankara'da geçiren şehrine kalıcı ve uzın vadeli hizmetler sunabilmek için ve Ankara da milletin vekillerini harekete geçirmekle zaman harcayan bir belediye başkanı ile ne kadar yol alınırsa o kadar gidilecek bir Adıyaman'da yaşamaya devam ederiz.

Geldiği günden beridir birilerinin gözetiminde sürekli ayağı kaydırılmak istenen belediye başkanı veya mavi dosyalı adam ne kadar hizmet edebilir ya da dayanabilir bu şehrin üzerinde oyun oynayanlara karşı? Neyse dostlar benden sistem önerisi gerisi sizlere kalmış.

Ne zaman adam oluruz?

"Bize onları anlatmak yerine, onlar gibi yaşayan yöneticiler seçtiğimiz vakit."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
TEKNOFEST’TE SANKO OKULLARI FLAMASI DALGALANDI
TEKNOFEST’TE SANKO OKULLARI FLAMASI DALGALANDI
TEKNOFEST 2021’DE EN ÇEVRECİ PROJELER ÖDÜLLENDİRİLDİ
TEKNOFEST 2021’DE EN ÇEVRECİ PROJELER ÖDÜLLENDİRİLDİ