Bir Çöpçü Bile Olamadık?


Bu makale 2020-10-14 10:44:59 eklenmiş ve 521 kez görüntülenmiştir.
Selahattin ALPTEKİN

 

“Çalmayacağım, çaldırmayacağım ve çalışacağım” diye fakire umut olarak ortaya çıkanları bu halk çok iyi biliyor. 2002 yılından bu yana AKP’de siyaset yapanlardan kimileri “Karun” kadar zengin oldular, yağlı kaymaklı işlere kendi çocuklarını, kardeşlerini ve akrabalarını aldırdılar. Bu kişiler her oturdukları yerde konuşurken ağızlarından, dillerinden Allah’ı ve Kuran-ı Kerim’i düşürmüyorlar.

Bugünkü köşe yazımda bu kişilerin gerçek yüzlerini kaleme alarak onların kulaklarını çınlatacağım. Kendisine belediye başkan adaylığı görevi verildiği tarihte havalimanından kendisini karşılamaya gelen halka hitap eden Süleyman Kılınç,  “Belediyeyi beytülmal olarak görüyorum. Beytülmalı gözüm gibi koruyacağım. Beytülmale el uzatanı affetmeyeceğim” demişti.

Adıyaman Belediye Başkanlığı görevine geldiği gün itibarıyla “ Beytülmalı kimseye yedirmem” diyen Başkan Süleyman Kılınç bu defada belediyeye alınan temizlik elemanı kadrosundaki oyunlarla gündeme geldi.

Beytülmal kelimesini sık sık dile getiren Başkan Kılınç iddiaya göre, belediye meclis üyeleri arasında CHP meclis üyeleri hariç, Ak Parti İl Başkanına, Merkez İlçe Başkanına, Gençlik Kolları Başkanına, Kadın Kolları Başkanına  birer kontenjan verdi. İddiaya göre yaklaşık 40 kişi belediye bünyesinde işe alınıyor. Bir diğer iddiaya göre ise Adıyaman Belediyesi’nde alımları Başkan Süleyman Kılınç başta olmak üzere iki başkan yardımcısı organize etmiş.

Belediye Başkanlığı görevine geldikten sonra 20’nin üzerinde akrabasını işe aldığı söylenen Başkan Kılınç’ın son alımları ise temizlik işleri üzerinden yapması sürekli dillendirdiği “Beytülmal” sözlerini akla getirdi.

Göreve geldiği günden bugüne “ Bayat ekmek kutusu” gibi Mega Projeyi hayata geçiren Başkan Kılınç’ın belediyeyi yönetirken akrabalarından kopamaması ise akıllara AK Partili Metiner’i getirdi.

Metiner, katıldığı programda akrabaların kollanması konusunun öneminden bahsetmiş, bu konu uzun süre ülke gündeminde tartışılmıştı.

Kuruluşu itibarıyla fakir, fukaraya umut olarak doğan AKP’nin Adıyaman Belediyesi’ndeki temsilcilerinin çevirdikleri filmler Kurtlar Vadisi filmindeki senaryoları aratmıyor.

AKP’li yöneticiler personel alımında vatandaşlara KPSS şartı öne sürerken, diğer yandan ise kendi akrabalarını yedek listeden işe alması dikkatlerden kaçmıyor.

İşe alınacak olan kişilere işin formalitesine uygun olarak, “İş Kur’a kaydınızı yaptırın. Bütün alımlar noter huzurunda yapılıyor” diyorlar. Ancak başvurusunu yapan vatandaşın şimdiye kadar hakkıyla işe girdiği pekte görülmüş bir durum değildir. Geçen günlerde Adıyaman Belediyesi’ne temizlik işçisi olarak alınan 40 kişinin açık bir şekilde işe alındığını kamuoyu çok iyi biliyor. Bu 40 kişinin hiçbir şekilde bir mülakata tabi olmadan işe alınması bir yana dursun, onlara; “İş Kur’a gidin, kaydınızı yaptırın. Soran olursa da, “Biz İş Kur’dan personel istedik. İş Kur’da bize bu kişileri yolladı” deriz.

“Son zamanlarda 40 gece bekçisi alımında, üniversiteye 34 işçi alımında ve sonrada belediyeye 40 temizlikçi personeli alımında parti yönetiminden kimlerin tanıdıkları işe alınmış?” bir araştırılmalı.

2002 yılından bu yana her genel seçimde 4+1=5 milletvekilini aldılar, üstüne de 4 dönemdir belediye başkanlığını aldılar.

Sonuç olarak Adıyaman genelinde kamu binalarının yenilenmesinden başka bir yatırım görmemiştir. Ha unutmadan 18 yılın sonunda bir battı çıktı yaptırdılar, halkın gözüne soka soka onu da milletvekilleri “biz yaptırdık” diyorlar. Belediye Başkanı Süleyman Kılınç’ta, “Bu yatırım benim projemdir” diyor.

Yerelde ise 2004-2014 yılları arasında belediye başkanlığı yapan Necip Büyükaslan için “yedi” dediler ama yemişse bile yaptıkları hizmetler saymakla bitmez.

2014-2019 yılları arasında belediye başkanlığı yapan Hüsran Bey ise “Ben belediyeyi borçlu aldım. Benden kimse hizmet beklemesin” dedi. Ve 5 yıl hizmet yapmadığı gibi giderayak 350-400 kişiyi belediye şirketine aldı. Gittikten sonra bu film fırıldaklar açığa çıktı. Bu kişileri nasıl işe aldıklarını da Allah bilir.

2019 yılından sonra belediye başkanlığını yürüten Dr. Süleyman Kılınç’ta devletin yaptığı hizmetleri kendi projeleriymiş gibi gösteriyor. Örnek vermek gerekirse battı çıktı, kuşaklama projesi ve mahallelere yapılması planlanan spor sahaları bunlardan bir kaçı.

2014 yılından önce belediye başkanlığı yapanlardan bazıları yaptıkları hizmetlerle adlarını halkın aklına ve kalbine yazdırdılar.

Mithat Harıkçı Adıyaman’a getirdiği içme suyu projesi ile, Mehmet Erdem Adıyaman’ın alt yapı sorununa çözüm bulan belediye başkanı olarak, Abdulkadir Kırmızı Adıyaman’ın çehresini değiştiren, projeleri ile belediye ve belediye çalışanlarına itibar kazandıran isim olarak biliniyor.

Muhammet Necip Büyükaslan ise Adıyaman çevresindeki bütün ziyaretlerin çevre düzenlemesini, mezarlık camisini, arıtma tesisini, kapalı ve açık yüzme havuzlarını, Karaali köprüsünü yapan isim olarak anılıyor. Büyükaslan hayata geçirdiği birçok projesi ile adı unutulmayacak belediye başkanları arasına girmiştir.

2014-2019 yılları ise Adıyaman için en büyük “HÜSRAN” yılları oldu.

2019 yılından sonra da “Ben yine hüsranım” şarkısını söylemeye başladık.

Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
MEDYA TEK HABER
© Copyright 2013 Medya TEK Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site ULC Bilişim haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA