DOLAR 28,8041 0.22%
EURO 31,5935 0.38%
ALTIN 1.847,841,17
BITCOIN 1068767-0,03%
Adıyaman
12°

AÇIK

17:49

AKŞAM'A KALAN SÜRE

BAKANMI GÜÇLÜ… BELEDİYE BAŞKAN YARDIMCISIMI GÜÇLÜ…

BAKANMI GÜÇLÜ… BELEDİYE BAŞKAN YARDIMCISIMI GÜÇLÜ…

ABONE OL
10 Ağustos 2023 20:14
BAKANMI GÜÇLÜ… BELEDİYE BAŞKAN YARDIMCISIMI GÜÇLÜ…
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Adıyaman Radyo Tek Dinle

Pandemi döneminde dönemim Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan eşinin sahibi olduğu şirketlerden ticaret bakanlığına dezenfektan alındığı haberi ortaya çıktıktan sonra kıyamet koptu ve bakanlığı bırakmak zorunda kaldı.

Besni Belediye Başkanı Eyüp Mehmet Emre Besni Belediyesi bünyesinde kurulan aşevinde ve bunu birçok TV kanalında aş evi olduğunu bizzat kendisi söylemişti ve belediyenin imkanları kullanılarak Besni’de yardıma muhtaç vatandaşlara yemek dağıtıldığını açıklamıştı.

Besni belediyesi encümeni ve encümenlikten başkan yardımcılığına getirilen ve belediyenin özel kalem harcama yetkilisi olan ve özel kalem adına doğrudan teminle mal alımlarını yapan ve bu alımları denetleyen olmadığından bu başkan yardımcısı nasıl oluyorsa bilmeden eşinin işlettiği yemek firmasından doğrudan teminle belediye adına yemek alıyor.

 

Besni Belediyesi adına yemeği alan Cengiz Baba kendisi Belediye başkan yardımcısı yemeği satan Fatma Baba, Fatma Baba Cengiz Babanın eşi Yemek Satan firmanın adı BABALAR YEMEKCİLİK bu firmanın kaşesinde bulunan telefon numarasını arayınca Cengiz Baba çıkıyor. Çünkü Kaşedeki telefon Besni Belediye Başkan Yardımcısı Cengiz Babanın şahsi cep telefonu.

Başında bulunduğun kuruma doğrudan teminle yemek alacaksın bunu da eşinin başında bulunan yemek firmasından alacaksın ve yemek firmasının kaşesinde de kendi şahsi telefon numaran olacak Besni Belediye Başkan Yardımcısı Cengiz Baba bu işleri yaparken bu gücü kimden alıyor sormak gerekli.

Bu hatayı yapan ticaret bakanı görevden alındı ama ne hikmetse bakandan bile güçlü olan Besni Belediye Başkan Yardımcısı Cengiz Baba hala görevinin başımda ve belediye adına yemek alımlarına devam ediyor.

Sayın Besni Belediye Başkanı Eyüp Mehmet Emre “Beytul” malı böylemi koruyorsun.

Besni belediyesinin Elektrik parasını ödemekte güçlük yaşarken, Belediye Başkanlığı tasarruflu olması gerekirken bu kadar rahat bir şekilde neden yemek alımı yapar ki tabi gerçekten alım yapılmış ise bu kuşkuları ortadan kaldıracak kişi Eyüp Mehmet Emre’dir. Göreve geldiği günden beri Babalar Yemekçiliğin bütün ödemelerini tarafsız bir komisyonun incelemesi ile yemeği veren ve alıma onay veren kimse bunları tek tek açıklar o zaman belki bu şaibe ortadan kalkabilir aksi halde Besni Belediyesi şaibeli olarak anılmaya devam edecektir.

Yemekhanesi olduğu için övünen bir belediyenin haricen dışardan yemek alımı yapmasının hiçbir mantığı yoktur.

Geçtiğimiz günlerde AKEDAŞ ile ödemelerini düzenli bir biçimde yapamadığı için Besni Belediyesinin elektriği kesilmiş ve büyük tartışmalar ve çatışmalar yaşanmıştı. Ulusal basında bu konuda birçok yayınlar da yapıldı. Besni Belediyesinin AKEDAŞ a ödemelerini yapması daha doğru iken iddialara göre doğrudan temin yöntemi ile 3.5 Milyon Liralık yemek alımı yapması hiç mantıki bir durum değil.

Diyelim ki ille de yemek alımı yapacaksın o zaman kapasiteni artırır bir değil iki kazanda yemek yapar böyle bir yemek alım yöntemine gitmezsin. Bu konuda gerekli tüm adımları açıklamaları ihmalleri varsa kamu kaynaklarının israf edilmesi gibi konuları haber merkezimiz takip edecektir.

BABALAR YEMEKÇİLİK Firmasına ait ödemelerin çok hızlı bir şekilde yapıldığı da iddialar arasında 6 ay önce alacaklı olan bir firmanın ödemesi aksatılıp hatta icralık okunurken BABALAR YEMEKÇİLİK ŞİRKETİ için anında ödeme yapılması söz konusu ise bu ödeme şekline ait durum bu konuda şüphelerin artmasını sağlayacak bir veri olacaktır.

Duyumlarımıza göre kamuoyunda oluşan bu konulardan dolayı Besni Belediyesi’nde bir inceleme başlatılacağı duyumunu aldık. Tabi ilerleyen günlerde bu konuda yapılacak olan açıklama ve araştırmalar sonucunda duyumumuzun gerçek olup olmadığını hep birlikte göreceğiz.

Besni Belediyesi olarak 2019 dan bu güne kadar “BABALAR YEMEKÇİLİK” ten sözde ne kadar yemek alındı ve bunların karşılığında ne kadar fatura kesildi.

Buradan Besni Belediye Başkanı Eyüp Mehmet Emre’ye soruyoruz. Göreve geldiğin günden bugüne kadar kaç yemek şirketinden yemek alınmış, yemek şirketlerinin yemek satış fiyatlarının ve yemek türlerinin mukayese edilmesi şarttır her şirketten alınan yemeklerin fiyat aralığı aynı mıdır ve şirketlere yapılan ödemelerde ödeme önceliği kime verilmiş bakılmalıdır. Bunlardan daha da önemlisi en başta söylediğimiz gibi Besni belediyesinin kendi yemekhanesi varken neden dışarıdan yemek alımı yaptığını açıklaması asıl gerekli olan konudur.

Haber Zeynal Selahattin Alptekin

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.