DOLAR 32,8668 0.29%
EURO 35,2184 0.35%
ALTIN 2.451,36-0,26
BITCOIN 2147364-1,68%
Adıyaman
37°

AÇIK

20:45

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Seçime Giderken

Seçime Giderken

ABONE OL
12 Ekim 2022 18:33
Seçime Giderken
1

BEĞENDİM

ABONE OL
Adıyaman Radyo Tek Dinle

Seçimler yaklaştıkça Siyasi partilerde ve Milletvekilliği adaylığını düşünen şahıslarda da heyecanın arttığını görüyorum.  Adalet Partisi, Anavatan Partisi, Doğruyol Partisi, karizmatik liderleriyle İktidar oldular. Adalet ve Kalkınma Partisi ’de 20 yıllık iktidarını Sayın Erdoğan’ın karizmatik liderliğine borçlu. Şunu belirtmek gerek, bu saydığım partilerde bilgi birikimleriyle çok seçkin kadrolar vardı ama lider Partileriydiler. Burada merhum Erbakan’ı da unutmamak gerek. Belki saydığım mevcutlardan da zeki idi ama siyasi konjektör ona birçok fırsatı vermedi. Demokratik Sol Partisi de merhum Bülent Ecevit’in lider partisiydi.

2023 Yılında yapılması düşünülen seçimin final seçim olacağı ve bugüne kadar yapılan seçimlerin en heyecanlısı olacağı kanaatindeyim. Cumhur İttifakında aday belli, Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan aday. Millet ittifakına baktığımız zaman her ne kadar isim açıklanmamış olsa bile sayın Kemal Kılıçtaroğlu’nun aday olacağını tahmin etmekteyim.  Başka ismin aday yapılacağı kanaatinde değilim.

Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın karizmasından bahsetmeye hiç gerek yok, gençlik yıllarından beri siyasetin içinde yoğrulmuş, güçlü hitabetiyle, liderliğiyle, uzun süreden beri devleti yönetmesiyle tam bir siyasi deha.

Sayın Kemal Kılıçtaroğlu’na baktığımız zaman, son iki üç yıllık bireysel çalışması, tüm bölgeleri mükerrer defa ziyaret etmesi, siyasi çıkışları, gündemi belirlemesi,  on yıllık Genel başkanlık profilini Parti liderliğine dönüştürdü.  Cumhuriyet Halk Partisini sağ seçmenle barıştırdığını görüyorum, bu barışın belki sandıkta çok getirisi olmaz ama nefreti ’de ortadan kaldırır. Kısacası kurmuş oldukları 6’lı masa ile Türk siyasetinin bütün motiflerini ilkeler bazında da olsa bir araya getirmeyi başarmış, bu Türk siyaseti için de bir kazanımdır. Kısacası Sayın Kılıçtaroğlu’da şu anda partisinin önüne geçen lider konumuna gelmiştir.

Sayın Erdoğan’ın Suriye Politikasının yanlış olduğunu, Libya ve Rusya Politikalarının doğru olduğunu hep savunmuşumdur. Dış Politikada Türkiye’nin etkisinin artması Sayın Erdoğan’a puan kazandıracaktır. Şu anda Türkiye’de birinci gündem ekonomidir, seçimin sonucunu ekonomi belirleyecektir. Milletin önemsediği en önemli konu pahalılık ve işsizliktir. Bu iki sorunun çözümünün reçetesini sunan lider avantajlı duruma gelir.

Büyükşehir Belediyelerini HDP sayesinde alan Millet ittifakı HDP’siz hiçbir yere varamaz. Sayın Erdoğan’ın kafasında bazı düşüncelerin olduğunu, tüm varsayımları uzmanlarıyla değerlendireceğini, atılması gereken adımları atacağını tahmin ediyorum. Ekonominin ve işsizliğin yıprattığı Adalet ve Kalkınma Partisi seçimi kazanabilmek için çok ciddi ekonomik ve siyasi hamleleri yapacaktır.

Adıyaman da seçimlerin sonucu ne olur? Bunu da biraz irdeledim.  Geçenlerde, sağ cenahta 1.derece yakını politikada olan bir arkadaşla sohbet ettik. Yaptıkları çalışmaları bana anlattı, son derece mantıklı ve ayakları yere basan bir çalışmaydı. Anlatımına göre, Adıyaman da yaklaşık 105 bin yeni seçmen (Z-Kuşağı) oy kullanacakmış. Bu seçmenlerin çoğu ilimizin varoş dediğimiz bölgelerinde ikamet ediyormuş. Gençlerin çoğunluğu marjinal partilere ve bir kısmının iktidar partisine meyilli olduklarını belirterek, kendi adaylarını seçeceklerini iddia etti. Bu konuda tahmin yürütmek için erken ama yaptıkları çalışma çok anlamlıydı. Tahminleri yapabilmek için Millet ittifakının İlimizde seçime nasıl gireceği önemli. Bildiğiniz gibi yeni Seçim Kanununa göre Parti oyları birbirlerine eklenmediği için milletvekili çıkarmada bir önemi kalmadı. Adıyaman’daki seçmen profili ve İktidar olması nedeniyle, Adalet ve Kalkınma Partisi diğer partilere göre daha rahat. Son söz MİLLETİN. Saygılarımla.

Zeynal Selahattin Alptekin

selahattinalptekin@hotmail.com

0543 314 0202

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.